Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu vodorovná

Detský folklórny súbor Hronček

 

     Detský folklórny súbor Hronček bol založený pri Základnej škole vo Veľkých Kozmálovciach v roku 1995. Za toto obdobie sa dostal do povedomia ľudí nielen v obci, ale aj v celom Tekovskom regióne.
Súbor založila po nastúpení do funkcie riaditeľky tejto neplnoorganizovanej školy Miroslava Grausová, ktorá je vedúcou súboru dodnes.
Činnosť súboru sa zameriava na život a prácu našich predkov v Tekovskom regióne a obci. Svojím programom Hronček prezentuje tradície a zvyky v regióne, spracováva tematiku práce na poli, pranie na Hrone, hry pri vode, pečenie chleba, kosenie lúk a podobne tak, ako to robili naše staré mamy a otcovia. Vo svojej práci súbor dáva dôraz na detskú prirodzenosť a hravosť. Snaží sa o čo najautentickejšie podanie folklórneho materiálu a vyvážené využívanie tanečnej a speváckej zložky. Názov Hronček je odvodený od rieky Hron, ktorá výrazne ovplyvnila v minulosti životy ľudí v obci aj v jej okolí.
Členmi súboru sú každý rok všetky deti tejto malotriednej školy vo veku od 6 do 10 rokov.
Prvýkrát sa súbor zúčastnil prehliadky Čriepky v roku 1998 v Rybníku. Odvtedy sa tejto prehliadky zúčastňuje pravidelne. Súbor sa zúčastnil prehliadok detských folklórnych súborov v Žemberovciach, Starom Tekove, niekoľkokrát v Tlmačoch, Rybníku, Hronských Kľačanoch, v Kozárovciach. Súbor viackrát postúpil aj na krajskú pre¬hliadku v Jure nad Hronom, v Kozárovciach a Želiezovciach. Okrem toho deti z DFS pra¬videlne vystupujú na rôznych kultúrnych podujatiach usporiadaných školou a obcou. Pravidelne sa Hronček predstavuje verejnosti na Dni obce i na Tekovských folklórnych slávnostiach. Neodmysliteľnou je aj účasť na tradičnom stavaní mája či fašiangových slávnostiach v obci.
V roku 2002 súbor účinkoval na výročí Matice slovenskej v Martine spojenej s Dňom letectva. Nasledujúci rok deti z folklórneho súboru Hronček boli pozvané aj na dožinkové slávnosti v Novom Tekove s pásmom pod názvom Ďakujeme ti, zemička. Tento rok 19. mája deti z Hrončeka znovu čaká účasť na prehliadke Čriepky. Pripravili si pásmo pod názvom Zahrajme sa na svadbu.

(DFS)

 

Publikované v:

Týždeň na Pohroní MY, 18. apríla 2011


 
ÚvodÚvodná stránka