Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu vodorovná

Duchna s perím všetko merí...

 

     S blížiacim sa koncom fašiangov sa v duchu tohto slovenského príslovia v nedeľné odpoludnie 7. februára v divákmi preplnenom kultúrnom dome vo Veľkých Kozmálovciach uskutočnilo hudobno - slovné pásmo „Šak to perí šetko zmerí" popretkávané ľudovými piesňami z tekovského regiónu v réžii zanietených protagonistiek regionálnej kultúry - riaditeľky MsKS Tlmače Aleny Senešiovej a od školských lavíc pre ochotnícke divadlo zapálenej hostky Ireny Hanckovej.
V tomto pásme zároveň stvárnili jedny z kľúčových postáv deja - páračiek - odohrávajúcich sa vo fiktívnej kozmálovskej „chyži", ktorú predstavoval nielen starodávny nábytok, ale aj tkané či vyšívané ručné práce našich starých materí. Pásmo bolo popretkávané vtipnými dialógmi, prekáračkami, čarami a strašidelnými historkami a zvykmi viažucimi sa k takej udalosti, akou bolo "páranie" peria na našich dedinách voľakedy. Ako hosť v ňom vystúpila ženská spevácka skupina PO-KU-S z Tlmáč s hudobným sprievodom Stanislava Titurusa. Jej výstup - hovorené slovo o tom, čo všetko treba robiť s perím, kým sa z husí dostane do vankúša, ba i keď je už v ňom a na čo všetko ono perie slúži - doplnené priliehavými pesničkami, ktoré sa ozývali z hrdiel tlmačských žien veľmi dobre zapadlo do celkového scenára.
      Vo vystúpení samozrejme nemohla chýbať dnes už na širokom okolí dobre známa, i keď vekovo pestrá, no pre spev nadchnutá a spevom žijúca skupina VESELÍ CHLAPI, ktorá pod vedením hudobníkov otca a syna Vargicových a všestranného zanietenca Dušana Tarišku svojimi hromovými hlasmi a repertoárom ľudových piesni v domáckej verzii bola ozdobou celého pásma. Za zmienku stoji ešte fakt, že tí starší si dokázali získať aj mladú generáciu v obci, ktorá sa veľmi dobre zhostila svojich rolí. Veríme, že ich nadšenie v budúcnosti neochabne a že najstaršia generácia žien, ktorá páračkovú atmosféru skusovala na vlastnej koži ich k tomu nadchne.
Bolo to skutočne nádherné popoludnie plné zážitkov a emócii všetkých účinkujúcich i nás - divákov. A kto tam s nami nebol, má za čím „banovať“. Milí účinkujúci, dúfame, že náš potlesk, ktorým sme často prerušovali vaše repliky a odmieňali vaše spevácke výkony ako i záverečný aplauz vás budú dlho hriať pri srdci. Potešili ste nás svojim vystúpením, ktoré u starších určite vyvolalo spomienky na mladé roky a pre mladých bolo živou ukážkou zašlých čias a života na našej dedine.

 

PaedDr. Viliam Kotrus

 

Publikované v:

Slovenská brána č. 3, 11. februára 2010


 
ÚvodÚvodná stránka