Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu vodorovná

História futbalu

 

Z histórie veľkokozmálovského futbalu

 

     Začiatky futbalu v našej obci podľa údajov pamätníkov zaznamenaných v roku 1983, kedy sa bilancovalo päťdesiatročné obdobie veľkokozmálovského športu, pripadajú na jarné obdobie roku 1933.
      Začiatky športovej činnosti boli veľmi ťažké, lebo materiálne vybavenie v tých rokoch bolo ťažké zabezpečiť. Oduševnenie a záujem hráčov futbalu však prekonali všetky prekážky a tým boli napísané prvé písmená histórie športovej činnosti, ktorá čo do výsledkov začala veľmi sľubne. Prvý futbalový zápas s Hronskými Kosihami bol podľa pamätníkov korunovaný našim víťazstvom s výsledkom 3:0, ďalší zápas sa uskutočnil o týždeň v Starom Tekove s výsledkom 5:1 pre Veľké Kozmálovce. Tretí zápas sa uskutočnil taktiež so St. Tekovom a skončil sa víťazstvom nášho mužstva v pomere 7:1. Tieto úspešné začiatky ešte viacej povzbudili našich hráčov.
      V týchto začiatkoch reprezentovali vo futbale našu obec : Michal Hlôška, Štefan Kozmály, bratia Jančovci, Regel, Androv, Jozef Graus, Jakub Žiak, Michal Síkela, Mésároš, Jozef Bajan a ďalší.
II. svetová vojna prerušila športový život a až po nej zaznamenávame začiatok novej kapitoly futbalu v obci. Hneď v rokoch 1946-1948 sa vytvorilo pomerne dobré družstvo, ktoré bolo známe na celom okolí. Nezúčastňovalo sa však žiadnych majstrovských súťaží, len vystupovalo pri rôznych príležitostiach a oslavách v okolitých obciach. Cesty na zápasy sa prekonávali na vozoch, bicykloch a neskoršie na traktoroch a nákladných autách. Káder tvorili nasledovní hráči: Marcinek, Števko, Viliam Herc, Michal Herc, Trnkusovci, Ján Andruška, Štefan Kinčok, Tariškovci, Jozef Kosmály, Šalaváriovci, Horniaček, Domin Švirik, Domin Kotora a ďalší.
      Do organizovanej súťaže sa futbalové družstvo zapísalo v roku 1952 a účinkovalo v okresnej súťaži do roku 1959. Od roku 1959 do roku 1968 sa futbal vo Veľkých Kozmálovciach súťažne nehral. Bolo to z toho dôvodu, že všetci hráči prešli do novozaloženej TJ Tlmače. Bolo obdobie, že za dorast Tlmače z našej obce hralo 8 hráčov a za A družstvo 9 hráčov a ešte ďalší hrali za B-mužstvo. Tento stav prilákal v čase zápasov veľa fanúšikov z našej obce, ktorí chodili povzbudzovať našich hráčov.
V roku 1967 zásluhou Piusa Bohunického a ďalších obetavých hráčov vymenili staré zahnívajúce bránky, upravili ihrisko a začali opäť účinkovať v organizovanom futbale. Len málo ľudí verilo, že vo Veľkých Kozmálovciach budú znovu hrať dobrý futbal kvôli vysokému vekovému priemeru hráčov. Ukázal sa však pravý opak. Starší skúsení hráči k zápasom pristupovali veľmi zodpovedne a do mužstva boli priberaní aj mladší hráči. Výsledkom tohto snaženia bol každoročný postup do vyšších súťaží, ktorý sa zastavil až v najvyššej okresnej súťaži, v ktorej mužstvo účinkovalo do roku 1975. Káder v tých rokoch tvorili hráči: Štefan Kosmály, Štefan Bohunický, Miroslav Kinčok, Viktor Trnkus, Celestín Švirik, Domin Síkela, Jozef Jančo, Pius Bohunický, Michal Hlôška ml., Cyril Tariška, Lukáč Mucha, Anton Kosmály, Ladislav Križan, Domin Herc, Pavel Kracík, Vladimír Prachár, Jozef Bátovský, Vladimír Kotora, Vladimír Šebo, František Balog a Jozef Tariška.
Od roku 1976 nastáva výkonnostný pokles vo futbale a mužstvo dospelých so striedavými úspechmi účinkuje v nižšej okresnej súťaži.
      Veľmi úspešné obdobie rokov 1976-1983 bolo zaznamenané vo výchove našich najmladších adeptov futbalu - žiackeho družstva, ktoré v roku 1975/76 bolo zaradené do druhej triedy, v ktorej bolo až do sezóny 1981/82. V roku 1982 sa naši žiaci stali majstrami okresu s impozantným skóre 110:1 a tým zároveň postúpili do krajskej súťaži, v ktorej po ročnom účinkovaní skončili na veľmi peknom druhom mieste, čím si zabezpečili v novovytvorenej súťaži žiakov účasť pre rok 1983/84. Na rozvoji žiackeho futbalu v spomínanom období mali zásluhu nasledovní vedúci a tréneri: Vladimír Kotora, Celestín Švirik, Michal Hlôška st. a Stanislav Néma. Veľkú podporu mali funkcionári aj u rodičov žiakov. Veľa hráčov z tohto žiackeho mužstva úspešne pokračovalo v ďalšom účinkovaní v Tlmačoch, či v Leviciach a keď sa začali títo odchovanci vracať domov, začala sa ďalšia úspešná éra v histórii futbalu vo Veľkých Kozmálovciach.
      Po rokoch účinkovania v nižších okresných súťažiach prišlo k posunu vpred príchodom dlhoročného futbalistu Tlmáč - Miroslava Kinčoka ml., ktorý sa dostal i do výberu Československa do 19 rokov. Podarilo sa mu skonsolidovať kolektív, doplniť ho bývalými odchovancami, ktorí už nepokračovali vo vyšších súťažiach a chceli pomôcť veľkokozmálovskému futbalu dostať sa na vyššie priečky a v sezóne 1995/96 mužstvo aj postúpilo do II. triedy majstrovstiev okresu.
      Hneď prvý rok, v sezóne 1996-1997, malo mužstvo opäť najvyššie ciele postúpiť do najvyššej okresnej súťaže, avšak postup mu v dramatickom závere ušiel o vlások. A tak až v nasledujúcej sezóne 1997/98, ktorá sa zapísala zlatým písmom do kroniky obce sa mužstvo Veľkých Kozmáloviec stalo po viac ako 20. rokoch opäť účastníkom najvyššej okresnej súťaže. Hneď v prvej sezóne 1998/99 sa mužstvo po vynikajúcej jesennej časti umiestnilo na 5. mieste. V roku 1999/2000 mu patrila po opäť dobrej jeseni 11. priečka. Úspech dosiahol kolektív v sezóne 2000/2001, keď sa ešte pod vedením trénera Kinčoka stalo jesenným majstrom. Jarnú časť sezóny po odchode trénera a oslabení kádra mužstvo do tretice nezvládlo a skončilo na 6. mieste.
      V období rokov 1996-2001 hrávali títo hráči: Tariškovci – Michal ml., Martin ml., Peter, Branislav, Dušan, Viliam, Vincent, Muchovci – Juraj a Marian, Hlôškovci Peter a Róbert, Michal Jančo,, Jaroslav Daniš, Jozef Bátovský, Marian Trnkus, Róbert Gaži, Ladislav Kotora, Roman Kozmály (bol zároveň aj členom vedenia TJ) Peter Švirik, Milan Havran, Domin Seneši, Rastislav Néma, tlmačania – Ernest Bielik, Vraťo Volentier, Stano Ďurčať, Marek Pompoš, Peter Bojda, Róbert Spasič, Marián Gálik, Miroslav Hudec, Marián Kuchárik z Kalinčiakova a ďalší. Vedúcimi mužstva boli Anton Kozmály a Marián Volentier, do vedenia mužstva patrili predseda TJ Zdeněk Kinčok, pokladník - Michal Vrška, Ivan Herc a Martin Tariška st.
       V sezóne 2001/2002, v ktorej prišlo k viacerým zmenám v hráčskom, realizačnom ako aj funkcionárskom kádri, mužstvo Veľkých Kozmáloviec opustilo najvyššiu okresnú súťaž, keď o zostupe do nižšej súťaže rozhodla až prehra v poslednom kole v priamom súboji so Šárovcami.
Zostup do nižšej súťaže však mužstvo nepoložil na kolená a hneď v práve ukončenej sezóne 2002/ 2003 rovnaké mužstvo, posilnené o posledných navrátilcov z úspešného žiackeho mužstva osemdesiatych rokov, dokázalo v silnej konkurencii vyhrať 2. triedu a opäť postúpiť do najvyššej okresnej súťaže a to práve v čase jubilea 70. rokov organizovaného futbalu vo Veľkých Kozmálovciach!
Tento úspech je zásluhou kádra v zložení: Tariškovci – Michal ml. – hrajúci predseda TJ, Juraj - hrajúci tréner, Martin ml., Ľuboš, Peter, Branislav, Dušan, Viliam, Vincent, Muchovci – Juraj a Marian, Jančovci – Michal a Filip, Danišovci – Jaroslav a Ivan, Jozef Bátovský, Marian Trnkus, Ivan Bohunický, Michal Meda, Róbert Gaži, Martin Graus, Ladislav Kotora, Roland Hajko - hosťujúci zo St. Tekova,, Miroslav Fabian - hosťujúci zo St. Tekova
      Ďalej sa o tento úspech pričinili Andrej Tariška – tajomník, Milan Kutálek – hospodár, ako aj ďalší členovia a priaznivci TJ, ktorí svojou aktívnou účasťou na viacerých brigádach alebo pri riešení rôznych problémov prispievali k úspešnému fungovania klubu.
V neposlednom rade je potrebné spomenúť, že história posledných rokov by nebola napísaná bez podporovateľov veľkokozmálovského športu, akými sú rodáci páni Vladimír Šebo a Viliam Páleník, ďalej páni Štefan Holečka, Peter Janó a Juraj Jakubík, obec Veľké Kozmálovce, PD Starý Tekov, Radko Švirik, Jaroslav Šalaváry a ďalší.
      Do histórie veľkokozmálovského futbalu patrí aj 7.ročníkov podujatia Deň „D“ na Hájiku v rokoch 1998 až 2005, v rámci ktorého hrával každoročne svoj historický zápas rodinný Tariška TEAM. Jeho súpermi bývalo najskôr A-mužstvo Dynama a neskôr starí páni Spartaka Trnava a Slovana Bratislava. Toto podujatie sa tešilo veľkému záujmu verejnosti, ktorá si chodila popásť zrak na dobrých futbalových výkonoch a jazyk na výbornom guľáši. Po zápasoch sa spievali v Kosmáľovcach obľúbené ľudovky a potom sa do rána tancovalo pri živej hudbe.
Pri príprave týchto podujatí sa zúčastňovala celá dedina.

 

Minifutbal vo V. Kozmálovciach


      V roku 1998 sa zrodila myšlienka založiť vo V. Kozmálovciach mužstvo minifutbalu s názvom Dynamo A, ktoré bolo následne prihlásené a zaregistrované v II. lige mestskej únie malého futbalu v Leviciach. Zakladajúcim členom ako aj vedúcim mužstva sa stal Michal Jančo a ďalších 15 členov a priaznivcov futbalu. Káder mužstva bol systematicky budovaný aj keď prekonal rôzne krízy.


 
ÚvodÚvodná stránka