Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu vodorovná

Lukáš Herc účinkuje v Tisícročnej včele

 

Lukáš Herc účinkuje v Tisícročnej včele


      Zahliadla som ho v priestoroch DAB Nitra po tlačovke, kde pred pár mesiacmi novinárom tvorcovia predstavili pripravovaný muzikál. Čakal s mnohými ďalšími deťmi na konkurz, uchádzal sa o jednu z detských postáv v Tisícročnej včele. Bolo to milé prekvapenie, keď som na premiére zistila, že bol úspešný. Lukáš Herc z Veľkých Kozmáloviec, žiak ZŠ S. Tekov, stvárnil postavu Janka, staršieho syna Sama Pichandu.


Bol to tvoj prvý konkurz na detskú hereckú rolu na veľkých doskách, ktoré znamenajú svet?
Na divadelných doskách som stál už viackrát, ale nie na profesionálnych.

Prihlásil si sa na konkurz sám?
Veľmi som chcel ísť ja sám, ale rodičia ma samozrejme podporili, nakoľko nás odmala vedú k láske k divadlu, folklóru i k umeleckému prednesu. Teraz sa mi to všetko zišlo.

Z koľkých detí si uspel?
Konkurzu sa zúčastnilo niekoľko desiatok detí, prevažne z Nitry. Bál som sa, že ma nezoberú kvôli vzdialenosti. Nakoniec to taký problém nebol.

Čo nasledovalo po úspešnom konkurze? Ako často ste skúšali?
Prvé bolo meranie kostýmov. My - deti, sme mali skúšky zo začiatku len zriedka, keďže sa na javisku neobjavujeme veľmi často. Vždy sa skúšala len nejaká scéna. Potom pribúdali kulisy a rekvizity. Scény sa dávali dokopy a pribúdalo aj skúšok. Posledné dva týždne pred premiérou som už nechodil ani do školy a z divadla sme niekedy prichádzali až v noci.

Ako si sa zžíval s postavou Janka?
Jednoducho, bol to chlapec asi v mojom veku a rád kreslil ako ja. Tá postava je na javisku ozaj málo a veľa sa nedá o nej dozvedieť. Možno ešte to, že to bol otcov najmilší syn - prvorodený.

Zvládol si aj jeho tragický koniec, ako si to vnímal?
Jasné, že mi bolo ľúto, keď musel zomrieť takou zbytočnou smrťou. Tá scéna sa menila niekoľkokrát. Bolo ťažké zladiť dokopy hudbu, pohyb, tanečníkov, výstrel... Snáď sa to nakoniec celkom dobre podarilo. Ale pieseň otca nad mŕtvym synom nemám rád.

Účinkoval si so známymi hereckými hviezdami, ako ťa prijali medzi seba?
Najlepšie nás prijali mladí herci ako Martin Šalacha alebo Juraj Ďuriš. Sú to pohoďáci, je s nimi zábava. Ale o nás deti sa najviac starali a veľa veci nám trpezlivo vysvetľovali náš "otec" Marcel Ochránek a "mama" Klaudia Kolembusová.

Budeš sa ďalej uberať divadelnou cestou?
Zatiaľ ešte neviem. Navštevujem síce ZUŠ-ku (literárno-dramatický odbor), dramatický krúžok v škole, no ešte nikto nevie ako to bude pokračovať. Chcel by som hrávať divadlo, keď aj nie na profesionálnej úrovni.

Čo ti účinkovanie v DAB Nitra dalo?
Mal som možnosť na vlastné oči vidieť profesionálne divadlo s toľkou technikou a prípravou na predstavenia. Stretol som tam nového kamaráta Jakuba (alternujeme sa v postave Janka), s ktorým som prešiel celé divadlo od hora až dolu, dokonca sme sa zasekli vo výťahu. Videl som aj koľká robota je za tým, nacvičiť jedno predstavenie, lebo človek ocení len prácu hercov na javisku, ale nie prácu kulisárov, technikov, osvetľovačov, zvukárov, bez ktorých by to divadlo nebolo také, aké je.

-vap-


Publikované v:
Slovenská brána č. 23, 4. decembra 2013


 
ÚvodÚvodná stránka