Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu vodorovná

Mužská spevácka skupina Veselí chlapi

      Mužská spevácka skupina Veselí chlapi z Veľkých Kozmáloviec vznikla spontánne v 90. rokoch.
Chlapi pod vedením Dušana Tarišku, miestneho organistu a harmonikára, spievali v kostole, na pohreboch a postupne pri rôznych príležitostiach, rodinných obradoch, oslavách a zvykoch, ako Fašiangy, dni slnovratu, Deň obce, poďakovanie za úrodu i vianočné sviatky.
V roku 2003 pribudli do hudby husle a basa, vtedajší starosta Michal Tariška dal chlapom ušiť ľajbliky a širáky, sponzor pán Šebo doplnil chlapom bránové košele, nohavice (briče) a čižmy. V súčasnosti má spevácka skupina 14 členov.
Zúčastňuje sa podujatí najmä obci, z ktorých je najvýznamnejší Deň obce. Vystúpi aj v Bratislave na Vianočných trhoch, Grand Prix Svetozára Stračinu. Väčšinu vystúpení však tvorí účasť na lokálnych podujatiach najmä v rámci okresu, ako napríklad Vianoce na hrade v Leviciach, Tekovské folklórne slávnosti, rôzne výročia a udalosti okolitých miest a obcí, stretnutia dôchodcov a podobne. V minulosti spolupracovali so skupinou Novičianka, s ktorou Veselí chlapci absolvovali niekoľko vystúpení v Dudinciach.
V súčasnosti spolupracujú s mužskou speváckou skupinou Čajkovskí vincúri, s ktorými príležitostne vystupujú.
V tomto čase sa pripravujú na folklórny festival Východná 2011 a intenzívne pracujú na nahrávaní kvalitného CD, prí padne DVD. Čakajú ich aj iné vystúpenia v rámci Slovenska a pomýšľajú nad účasťou v zahraničí.
Vystúpenia skupiny priťahujú záujem tak k speváckej zložke (vedúci je Dušan Tariška), ako aj k hudobnej zložke (vedúci je Miroslav Vargic starší). Pribúda počet fanúšikov, ale aj členov.
V roku 2009 sa pridali mladí tanečníci pod vtedajším vedením Miroslavy Grausovej, v súčasnej dobe už fungujú ako dve skupiny tanečníkov - mladší a starší, obe pod terajším vedením Andrejky Svetlákovej. Celé zoskupenie spevákov, hudobníkov a tanečníkov oživilo názov Folklórny súbor Hrončan, ktorý už vystúpil nielen na domácom pódiu, v okolitých obciach, ale i v Bratislave.

(VCH)

 

Publikované v:

Týždeň na Pohroní MY č. 15, 18. apríla 2011


 
ÚvodÚvodná stránka