Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu vodorovná

Počin hodný pochvaly, obdivu a nasledovania

 

Počin hodný pochvaly, obdivu a nasledovania

 

    Tohtoročné teplé novembrové počasie predĺžilo dušičkové obdobie a tak mi bolo dopriate navštíviť viacero cintorínov a s krátkou spomienkou pristaviť sa pri hroboch mojich priateľov a známych. Pri návšteve cintorínov zaujímam sa aj o obsah slov na náhrobníkoch. Dojíma ma aj osud pomníkov. Odhnívajú v zemi, nakláňajú sa, vyvaľujú. Putujú do kúta cintorína a odtiaľ drevené na oheň a kamenné možno aj do základov budov a tí ktorí pod nimi odpočívali do zabudnutia. Natíska sa otázka a hľadám na ňu odpoveď. Čiou povinnosťou je sfotografovať ich, odkresliť, pozoruhodnejšie nápisy odpísať, aby sa zachovali pre budúcnosť ako dôkaz o zmysle našich predkov pre umelecké vyjadrenie sa i k posmrtnej múdrosti, vyjadrenie sa v dreve, kameni, oceli, ale aj v slove a vo verši.

   Odpoveď na moju otázku mi dali tohto roku svojim počinom Veľkokozmálovčania, vybudovaním galérie historických náhrobných krížov a pomníkov na obecnom cintoríne. Pozornosť návštevníkov cintorína pútajú pamätníky zhotovené nie rukami umelcov sochárov, rezbárov, ale zručnými rukami našich predkov možno brhlovských náturistov, iné ukované z ocele majstrom kováčom, ďalšie zas odliate v skromnej zlievárničke neznámym tovarišom a tie najskromnejšie vytesané z kmeňa duba či agátu.

   Vďaka vám Veľkokozmálovčania. Som presvedčený, že váš počin ohodnotí nielen každý návštevník cintorína, ale pamätníky o niekoľko rokov budú aj záujmom historikov a národopisných bádateľov. Na váš terajší počin budú určite vďačné a hrdé budúce generácie obyvateľov vašej obce.

 

 

                                                                                            Ján  Páleník

                                                                                            Starý Tekov

 

 

 

 

 

 

    

 


 
ÚvodÚvodná stránka