Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu vodorovná

Spolutvorca Supermana mal korene vo Veľkých Kozmálovciach


      Hovorí sa, že svet je malý a všetci sme tak trochu rodina. Každodenný život tieto slová potvrdzuje. Je úžasné, keď vo svete, ďaleko od domova, zistite, že váš príbuzný bol človek, ktorého pozná celý svet, a paradoxne, doma sa o ňom toho veľa nevie. Presne to sa stalo Mojmírovi Jančovi, ktorý má korene vo Veľkých Kozmálovciach, odkiaľ pochádzal jeho otec. PhDr. Šimon Jančo, slovenský historik a muzeológ.
„V roku 2007 počas môjho pôsobenia na Veľvyslanectve SR v USA vo Washingtone ma prišiel navštíviť Michal Sikela z Clevelandu, bratranec môjho otca Šimona Janča. Bol u nás týždeň a za ten čas sme mali veľa zábavy. Moje deti, popri našej komunikácii o všetkom možnom, si medzi tým zapli televízor, kde akurát dávali film Superman. V tom momente ujo Mišo, (tak som ho celý čas volal) povedal: Toho, čo tam lieta, kreslil v garáži náš Janek! Zostal som bez slov a o chvíľu som sa spýtal: Aký Janek? Čo kreslil? Veď je to Superman!!!
Jeho ďalšie slová boli: Áno, Supermana kreslil Janek a posielal to do New Yorku, kde k tomu dopisovali text. V garáži jeho rodičov, kde to všetko kreslil, bolo toho veľa, rád som tam za ním chodil.
Myslím si, že toto by pohlo s každým, kto sa zamyslí na tým, o akú osobnosť tu ide. Odvtedy som zháňal všetky informácie a podarilo sa mi vypátrať a následne sa skontaktovať s deťmi pána Johna J. Sikelu, narodeného v roku 1907 vo Veľkých Kozmálovciach, ktorý ako 6-ročný odišiel do USA s rodičmi okolo roku 1912. Jeho syn, mimochodom profesor na University of Colorado a veľký odborník na génové inžinierstvo v USA, ma prišiel navštíviť v roku 2008. Vtedy sme dohodli návštevu jeho dcéry na Slovensku. V lete 2010 prišla spoznať krajinu, odkiaľ pochádza jej starý otec a náš Superman! Som presvedčený, že ďalšia návšteva bude v osobe syna pána Johna J. Sikelu, profesora Jamesa Sikelu už čoskoro, lebo jeho vnučka sa do Slovenska zamilovala, ako aj do ľudí, či už v rodnej obci jej starého otca vo Veľkých Kozmálovciach, ako aj všade, kde strávila krásne chvíle“ - toľko z mailovej pošty, ktorú Mojmír Jančo adresoval starostke obce Veľké Kozmálovce Margite Fialovej. Starostka je presvedčená, že osobnosť Johna J. Sikelu by sa mala dostať do povedomia rodákov.
„Určite chcem takéhoto významného človeka dostať do povedomia našich občanov, aby vedeli, že John J. Sikela síce žil v USA, ale má korene u nás, tvoril knihy a komiksy, ktoré pozná celý svet. Vieme o tejto skutočnosti veľmi málo. Snažila som sa získať nejaké informácie o tejto rodine. Spojila som sa s pánom Sikelom v Topoľčanoch, ktorý je najstarší príbuzný Johna Sikelu, ale bohužiaľ, odkázal ma na internetovú stránku, kde je rodokmeň, ale tam som o ňom dosť málo našla. Budem preto rada, ak sa so mnou skontaktujú jeho príbuzní a môžeme spoločne zistiť viac. V lete minulého roka som sa stretla s vnučkou Johna Sikelu - Megan, ktorá navštívila našu obec, bola nadšená a chystá sa na Slovensko znova, pravdepodobne aj so svojím otcom“ - povedala pre Slovenskú bránu M. Fialová.

-vap-

 

Publikované v:

Slovenská brána č. 7, 6. apríla 2011
 


 
ÚvodÚvodná stránka