Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu vodorovná

Symboly obce

 

      Donedávna sme poznali iba neúplný opis obecného symbolu z roku 1676, ktorý sa nachádza v krajinskom archíve v Budapešti. Podľa neho je znakom obce „košatý lesný strom a kôň, ktorý symbolizuje chov koní v rozsiahlych lesoch“. Autor opisu nám zamlčal, že ide o heraldicky veľmi vyspelý prejav, pretože symbol obce je vložený do štítu. Podľa názoru akad. maliarky Emílie Čisárikovej, ktorá posudzovala symboly obce, je jedným zo znakov obce košatý strom, ten však vyrastá z pažite. Na pažiti podľa jej názoru nestojí kôň, ale beží laň, v horných rohoch štítu sú navyše dve ružičky. Znak Veľkých Kozmáloviec upozorňuje teda na lesné bohatstvo chotára.

 

Fotografia odtlačku pečatidla obce Veľké Kozmálovce          Fotografia pečatidla obce

    

     Rok vzniku pečatidla: 1676 je rozložený po stranách štítu. Kruhopis pečatidla znie: * SIGILL (vm) . PAGI . WELKA (!) . KOSS.MALOVCZE (!). Jeho odtlačky sa našli na dokumentoch z roku 1775 – 1888.
Pravdepodobne z roku 1887, súčasne s Malými Kozmálovcami, si obec nechala vyhotoviť oválnu nápisovú pečiatku s trojriadkovým textom: BARS MEGYE NAGY-KOSZMÁLY KÖZSÉG * PECSÉTJE *. Našla sa na listine z roku 1889.

 

erb obce Veľké Kozmálovce

    

     Obnovený erb Veľkých Kozmáloviec tvorí modrý štít, v ktorom zo striebornej trávnatej pažite vyrastá vysoký strieborný smrek. Pred ním kráča zlatá laň. Ružičky v horných rohoch sú zlaté. Erb je vyhotovený na základe odtlačku pečatidla z roku 1775 a neúplného opisu obecného symbolu z roku 1676.

 

Fotografia heraldického registra obce Veľké Kozmálovce
 


 
ÚvodÚvodná stránka