Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu vodorovná

Vodná stavba Veľké Kozmálovce

 

     Práce začali 3. 5. 1984. Celá stavba trvala 4 roky 2 mesiace a 7 dní. Priehrada na Hrone je rezervoárom chladiacej vody pre elektráreň v Mochovciach a umožňuje zavlažovať viac ako          13 000 ha pôdy. Hať na rieke a 6 km ochranných hrádzí zadržia takmer 2,6 miliónov m3 vody. Jazero je 2 km dlhé a 300 m široké. Stavba nesie názov Vodná stavba EMO Veľké Kozmálovce. Nachádza sa na dolnom toku Hrona v riečnom kilometri 73,5. Pozostáva zo 63 ha veľkej zdrže, hate širokej 73 m a vysokej 7,5 m.
      Po ľavej strane sa nachádza malá vodná elektráreň, ktorá je prvou vodnou elektrárňou vybudovanou na rieke Hron. Pozostáva z 3 kaplanových turbín s generátormi. Jedna je malá s priemerom 1,5 m a 2 sú veľké s priemerom 2,5 m. Začiatok výroby elektriny bol dňa 25. 8. 1988.
      Hlavný vodohospodársky účel stavby je v zabezpečení dostatku úžitkovej vody pre jadrovú elektráreň Mochovce. Závlahový kanál Perec dotuje vodou nedostatkovú oblasť hronskej nivy, mesto Levice a odbery pre priemyselné a poľnohospodárske podniky.
      Ďalšie využitie nádrže je krajinotvorné a je dôležitým prvkom ekosystému. Už niekoľko rokov využívajú jej okolie na rekreačné účely a na svoje si prídu aj rybári.

 

Fotografia Vodnej stavby Veľké Kozmálovce          Fotografia Vodnej stavby

 


 
ÚvodÚvodná stránka